Wydobywcy bitcoinów dążą do neutralności węglowej, wydobywając w pobliżu centrów danych

Firmy zajmujące się wydobywaniem bitcoinów muszą wykazać się neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla ze względu na nowe przepisy.
W przypadku wydobywania bitcoinów metodą Proof of Work zaczęły pojawiać się nowe obawy, ponieważ kadra kierownicza i inwestorzy zwracają większą uwagę na czynniki środowiskowe, społeczne oraz administracyjne. Dlatego wiele firm wydobywających kryptowaluty akcentuje praktyki przyjazne dla środowiska, kupując jednostki emisji dwutlenku węgla, choć niektórzy twierdzą, że nie jest to wystarczające działanie dla zapewnienia wydobycia przyjaznego dla środowisk.

Na przykład, kanadyjski przedsiębiorca Kevin O’Leary powiedział, że zazwyczaj indeksuje publiczne spółki wydobywcze, takie jak Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain Inc. i inne. Zwrócił jednak uwagę, że gdy tylko firmy te zadeklarowały, że są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla dzięki kompensacji emisji, ich akcje drastycznie spadły. O’Leary uważa, że powodem są obawy związane z planowanym audytem kredytów węglowych. Ponadto dodał, że offsetów węglowych nie da się audytować.

Wydobycie bitcoinów i centra danych

Aby zapewnić zerową emisję dwutlenku węgla, ośrodki wydobycia bitcoinów powinny być budowane obok centrów danych, dzięki czemu firmy wydobywcze będą mogły efektywnie wykorzystywać nadmiar energii wydzielanej przez centra danych do wydobywania bitcoinów.

Przykładowo, firma Bizero wdrożyła taki model dwa lata temu w Norwegii, gdzie zbudowała partnerstwo infrastrukturalne z lokalnym rządem, który obecnie uwalnia niewykorzystaną energię hydroelektryczną do celów wydobywania Bitcoinów. Firma Bitzero dostarcza również stacjonarne centra danych wykonane z ekologicznych i lokalnych materiałów, które wykorzystują technologię wychwytywania ciepła.

Ponadto firma Argo Blockchain planuje otwarcie centrum danych w Teksasie zachodnim, gdzie będzie prowadzić działalność wydobywczą. Chociaż Argo nie popiera podejścia zeroemisyjnego, dyrektor generalny powiedział, że firma dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. 

Podobnie jak firmy Argo i Bizero wykorzystują energię odnawialną w swojej działalności wydobywczej, również inni, np. firmy energetyczne i gazowe, zakładają swoje placówki w obszarach, w których uwalniana jest energia.

Na przykład producent energii, firma ExxonMobil, od roku po cichu wydobywa bitcoiny w regionie Bakken w Północnej Dakocie w ramach planu ograniczania emisji pochodzących ze spalania gazu.
Z typowego odwiertu w regionie Bakken wydobywa się ropę naftową, ale także gaz ziemny, który jest spalany lub uwalniany do atmosfery. Zamiast spalać gaz, firma Exxon współpracuje z Crusoe Energy w zakresie wychwytywania gazu i przesyłania go do generatorów, gdzie wydobywa Bitcoiny.

Zerowy ślad węglowy

Przyjazne środowisku wydobycie bitcoinów jest obecnie głośnym tematem, a niektórzy twierdzą, że te inicjatywy, wraz z zerową emisją dwutlenku węgla, stały się kluczowe dla wydobywców, którzy chcą utrzymać się na rynku.

Na przykład Nowy Jork próbuje uchwalić przepisy ograniczające operacje wydobywania bitcoinów. W Kazachstanie rząd zaproponował, by operatorzy wydobywający kryptowaluty przed rozpoczęciem działalności zgłaszali zużycie energii elektrycznej i „specyfikacje techniczne” dotyczące podłączenia do sieci energetycznej.

Zespół FutureMining

Zespół FutureMining

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.