OBWE rozpoczyna dyskusję na temat przejrzystości podatkowej w obszarze kryptowalut

Według OBWE, rynek kryptowalut stanowi „znaczące ryzyko” dla przejrzystości podatkowej i twierdzi, że bez dodatkowych zabezpieczeń, wszystkie zyski podatkowe zostaną ostatecznie utracone.

OBWE zaproponowała dodatkowe środki dotyczące zgłaszania transakcji kryptowalutowych i identyfikacji użytkowników w celu zwiększenia przejrzystości dla międzynarodowych organów podatkowych.

OBWE stwierdza, że przy obecnym sposobie raportowania transakcji kryptowalutowych, organy podatkowe nie mają wystarczającego wglądu w te transakcje. Według OECD rynek kryptowalut stanowi znaczące ryzyko dla przejrzystości podatkowej i twierdzi, że bez dodatkowych zabezpieczeń wszelkie zyski podatkowe z kryptowalut przestaną z czasem przynosić korzyści.

We wniosku zaleca się, aby zarówno osoby fizyczne, jak i firmy już handlujące kryptowalutami – w tym giełdy, transakcje detaliczne i transfery tokenów – miały 12 miesięcy od daty wejścia w życie nowych przepisów na dostosowanie się do nich.

„W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów finansowych, kryptowaluty mogą być przekazywane i przechowywane bez nadzoru tradycyjnych instytucji finansowych i bez żadnego centralnego nadzorcy, który miałby pełny wgląd w dokonywane transakcje i/lub przechowywane kryptowaluty” – czytamy w podsumowaniu raportu.  

Projekt będzie dostępny do publicznego wglądu do 29 kwietnia, a termin zgłaszania uwag przewidywany jest na koniec maja. OBWE poinformowała, że planuje przedstawić sprawozdanie na temat zmienionych zasad sprawozdawczości podczas szczytu G20 na Bali w październiku.

Zespół FutureMining

Zespół FutureMining

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.